Egy új operációs rendszer sok szempontból vonzó, valószínűleg sokan áttérnének, ha azonnal a megszokott mennyiségű szoftver állna rendelkezésre. A 64 bites Windows esetében a felhasználói programok szintjén teljes kompatibilitást ígér a Microsoft. Ez mindenképpen jól hangzik. Viszont a helyzet mégsem túl jó, mert a rendszerprogramok, a rendszerközeli programok, az ilyen összetevőket tartalmazó egyéb programok és a meghajtóprogramok (driver) szintjén már x64 specifikus szoftverekre van szükség, ezen a területen elég gyenge a felhozatal. Ebben a cikkben igyekszünk segítséget adni a 64 bitre való átálláshoz egy párhuzamosan működtethető rendszer kialakításával.
Amíg a helyzet gyökeresen nem javul, addig több lehetőség közül lehet választani, amennyiben mégis szeretnénk ismerkedni a 64 bites világgal, ill. használni szeretnénk, de még a 32 bites rendszert is meg akarjuk tartani.
-
Ideális esetben két gépünk van, az egyik a 32, a másik pedig a 64 bites rendszert futtatja.
-
Egy gépen használunk két teljesen különböző rendszert, fizikailag mindig csak az egyik van jelen (mobil rack).
-
Egy winchesteren van mindkét rendszer, szoftveresen tudunk váltani közöttük (multi boot system, boot manager)
-
A gazdarendszerre virtuális gépet telepítünk (pl. valamilyen VMware szoftvert) és ezen vendégoperációs rendszerként futtatjuk a másik rendszert. Mielőtt ezt választanánk, érdemes elolvasni a VMware 64 bites CPU-támogatását.
Ebben a cikkben az első három megoldással foglalkozunk, egy meglévő 32 bites rendszer mellé telepítünk egy 64 bites rendszert és megoldjuk az egyszerű váltást a kettő között. A cél egy jogtiszta, 64 bites biztonságos szoftverkörnyezet kialakítása. A rendszert ingyenes vagy időkorlátos programokkal építjük fel. A választott megvalósítási mód függvényében a leírtakhoz bárhol lehet csatlakozni.